文档库 最新最全的文档下载
当前位置:文档库 › Сергей Есенин

Сергей Есенин

Сергей Есенин
Сергей Есенин

Тема: С.А. Есенин. Стихи

Цели урока.

Познакомитьдетейс краткой биографией поэта и стихами С. Есенина

1.Дать понятие метафоры и формировать умения видеть образные языковые

средства.

2.Совершенствовать умения читать стихотворные предложения

3.Воспитывать любовь к родной природе.

Оборудование:

- портрет С. Есенина;

- музыкаЛлевеллина ?Магия Природы? (музыка нью-эйдж)

- репродукция картины И.Грабаря ?Февральская лазурь?;

- иллюстрации с фотографий зимних видов;

- шаль с кистями, бахрома;

Ход урока.

1.Организационный момент.

2.Проверка домашнего задания

Чтение наизусть стихотворения Ф. Тютчева ?Чародейскую зимою?

- До этого каких авторов читали? (И. Бунин, К. Бальмонт)

- Какой темой объединены?

По желанию чтение наизусть стихотворения К. Бальмонта ?Снежинка?

3. Постановка цели урока.

- Попробуйте услышать в стихотворениефамилиюрусского поэтаВ этом имени –слово ?осень?.

Осень, ясень, осенний цвет.

Что-то есть в нем

От русских песен –

Поднебесье, тихие веси

И синь рассвет.

Что-то есть в нем от весенней

Грусти, юности

И чистоты…

- Услышали вы эту фамилию?

Только скажут –

?Сергей Есенин?,

Всей России встают черты…

Н. Браун

- Какой прием использовал Н. Браун? (звукопись)

- Сегодня мы будем читать стихи замечательного русского поэта –Сергея Есенина.

4. Изучение нового материала.

4.1. Сергей Есенин родился(1895-1925) ивырос в селе Константиново под

Рязанью, на берегу реки Оки. Закончил 4 класса в сельском училище, затем церковно-учительскую школу.

Автобиографические заметки:

?Отец крестьянин. Детство прошло среди полей и степей. До 12-ти, 13-ти лет жил с дедом и бабкой по матери. Читать начал с пяти лет под руководством дяди. Стихи начал писать с 9 лет.Очень большую роль играла бабушка. Она рассказывала сказки. Сказки с плохим концом мне не

нравились, и я переделывал их на свой лад. К стихам расположили песни, которые пел дедушка –тягучие заунывные; духовные песни (странники).

Влияние на мое творчествоимели деревенские частушки?.

С. Есенин очень любил природу и воспевал в своих стихах.

4.2. Чтение стихотворения ?Поет зима - аукает…?(учитель)

- Какое настроение у вас возникает?

- услышали вы песню зимы?

- как она поет?

Подготовить артикуляционный аппарат (упражнения на дыхание с произнесением на выдохе звуков ?с-з?)

4.3. Повторное чтение.

- Как вы понимаете выражение ?поет зима??

- Какие слова указывают на песню зимы?

- Что они напоминают? (прислушайтесь к их звучанию)

- Как баюкает зима мохнатый лес?

- Как вы понимаете выражение ?стозвоном сосняка?

- Какими вы видите облака?

- Слова, которые передают настроение облаков. Почему они тоскуют?

- Прочитайте, что о воробушках говорит поэт?

- Как выглядят зимой?

- Почему исчезла их игривость?

Метелица –ковром шелковым

(Метафора –когда переносится свойства одного предмета на другой;

скрытое сравнение)

Выразительное чтение стихотворения.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Физминутка

------------------------------------------------------------------------------------------------------ Чтение стихотворения ?Береза?

- Прочитайте стихотворение ?Береза? тихо, жужжащим чтением.

(Включается музыка Ллевеллина ?Магия Природы?, дети читают под музыку)

- Есть ли метафоры?

- Сравнения, олицетворения?

- Какие слова непонятные

Кисти, кайма, бахрома, утренняя заря, вечерняя заря

- Почему поэт сказал ?принакрылись?

- Перечитай стихотворение и постарайся ?увидеть?

Давайте прочитаем так красиво это стихотворение, чтобы все увидели нарядную, тихую березу.

Выразительное чтение стихотворения.

4.Закрепление изученного материала.

- Сегодня вы учились замечать метафоры в стихотворениях.

- Работа с репродукцией И.Грабаря ?Февральская лазурь?

- Посмотрите на картину Игоря Эммануиловича Грабаря ?Февральская лазурь?. Вспоминая о времени написания картины, художник писал: ?Когда я взглянул на верхушку березы снизу, с поверхности снега, я обомлел от открывшегося передо мной зрелища фантастической красоты: какие-то перезвоны и перекликания всех цветов радуги, объединенных голубой эмалью неба?.

- Что значит лазурь? (Это свет: светло-синий, голубой с сиреневатым оттенком);

- Что напоминает вам узор веток, сплетение белого на синем фоне? (Кружева). - Для того чтобы писать картину, Грабарь вырыл яму в снегу. Послушайте, как описал Грабарь февральские дни, в которые писал картину: ?Настали

чудесные солнечные февральские дни. В природе творилось нечто необычное.

Казалось, что она праздновала какой-то небывалый праздник лазоревого неба, жемчужных берез, коралловых веток и сапфировых теней на сиреневом снегу?.

- Какие образные выражения вы запомнили? Как называется этот прием?

(Метафора)

5.Итог урока

- Со стихами кого поэта мы сегодня познакомились?

- Какие стихотворения прочитали?

Стихотворение ?Береза? - это первое опубликованное стихотворение С.

Есенина (1914г.)

- Что такое метафора?

7. Домашнее задание

- Составить небольшое описание природы. Использовать 1-2 метафоры в своем описании.

【精品文档】非约束性报价,范本word版本 (3页)

本文部分内容来自网络整理,本司不为其真实性负责,如有异议或侵权请及时联系,本司将立即删除! == 本文为word格式,下载后可方便编辑和修改! == 非约束性报价,范本 篇一:非约束性网上仲裁解决电子商务争端的法律分析 非约束性网上仲裁解决电子商务争端的法律分析 摘要:网络极大地改变了交易方式,电子商务的蓬勃发展产生了大量跨国民商 事纠纷,传统争议解决方式在数字时代遇到诸多困难。在欧美国家,完全适应 网络环境的“在线纠纷解决机制”应运而生,网上仲裁作为在线争议解决的一 种主要方式近年来获得了较快发展。在当前法律框架下,约束性网上仲裁在仲 裁协议的有效性、仲裁的应用范围、仲裁程序及裁决的执行等方面都陷入了困境,非约束性网上仲裁则在解决电子商务引起的特定消费者争议方面具有独特 优势。非约束性网上仲裁将在线争议解决机制与网络社区规则相结合,创制出“自我执行机制”来达到促进执行争议解决结果的目的,其核心价值在于作为 一种维护当事人权益的“前置程序”增强消费者对电子商务的信心,其成本低 廉且能促进公正的实现。我国应结合本国法律和经济环境来实践非约束性网上 仲裁。 关键词:在线争议解决;非约束性网上仲裁;电子商务;自我执行机制 一、网上仲裁、约束性网上仲裁、非约束性网上仲裁 在以互联网应用为基础的信息技术革命和经济全球化趋势的共同推动下,国际 商业模式和贸易形态发生了巨大变化。伴随着电子商务等新兴业态的不断涌现,商事争议的主体、形式、内容、外延和内涵都有了一定延伸,传统的争议解决 方式已经不能适应商务虚拟化和全球化的特性。20世纪90年代,随着因特网 和万维网的爆炸性发展,在电子商务较为发达的美国,诞生了在线争议解决机 制(ODR,包括在线仲裁、在线调解及其他在线争议解决方式),这一争议解决机制在全球范围内正日益引起关注。联合国贸易法委员会(UNCITRAL)第33次会议将网上争议解决列入其此后的工作方案,该委员会第三工作组201X年5月推出了《跨境电子商务交易网上争议解决:程序规则草案》。 网上仲裁是在线争议解决机制中使用最多、最为重要的方式。目前在国际范围 内尚无统一的网上仲裁的概念,其英文表述也不尽相同。许多学者认为,网上 仲裁仍然具有传统仲裁的法律特点,即以仲裁协议为依据,由选定的中立的第 三方对有关证据和主张进行审理之后作出裁决,只不过仲裁通过电子邮件、网 络通讯工具、视频会议或其他技术手段进行。依据裁决能否直接得到国家机关

非约束性报价教程

非约束性报价函,即Letter of Intent,是在并购交易活动中广泛使用的一种法律文件。一般在项目初期,买卖双方签署保密协议之后,卖方会向买方披露部分目标公司信息(如通过Information Memorandum或开放初步资料室的形式),买方则在初步研读资料的基础上,向卖方提交Letter of Intent。如果卖方对买方的报价满意,则双方会进入到尽职调查阶段。因此从时间上看,除了保密协议之外,非约束性报价函成为买方法律人员在并购交易中最先接触并起草的法律文件之一。 尽管在实践中有多种叫法(如Memorandum of Understandings, Heads of Agreement, Protocols, Indicative Offers),但各种形式的Letter of Intent的作用基本相同,即向卖方介绍买方情况、表达投资意向、确定交易标的、估算标的价值、框定交易基本条件。如前所述,Letter of Intent 基本由买方起草,由于每个交易具体情况不同,Letter of Intent一般来说没有固定格式,综合来看,一个“标准的”Letter of Intent主要会包括以下几方面条款: 1、交易标的(Equity/Asset to be Purchased); 2、交易价格(Price/Range/Formula); 3、假设条件(Assumptions); 4、交易条件(Conditions); 5、尽职调查安排和时间表(Due Diligence Scope/Time Limit); 6、独家谈判权(Exclusivity); 7、融资安排(Financing); 8、通用条款(Language/Costs/Governing Law等)。 顾名思义,作为“非约束性”的报价函,Letter of Intent仅仅是意向性的文件,一般来说不具有法律约束力。这是不是说这个文件就“不那么重要”了呢?显然不是。一个没有经过深思熟虑的Letterof Intent,会给买方在日后的尽职调查和合同谈判中带来种种障碍,并且会“不经意间”引发法律后果。 下一期我们来举几个例子。(未完待续) 案例一、Letter of Intent要详细到什么程度? 1、问题:起草Letter of Intent经常会遇到这样的问题,报价函要写多详细才合适?商务人员可能会要求法律人员把买方的“实力”展示的多些(如详细介绍企业背景、在行业内的领先水平、市场占有率、融资能力等),把买方需要的公司内部报批程序和政府审批程序写的少些或者不提;法律人员可能会把法律条款越写越多,越写越细,担心法律方面的表述写的少了不够完备,没写到的部分以后是不是不能再提?

最新Whose-dog-is-it练习题资料

二、单项选择。 A. Who B. Who C. Whose ( ) 2. It ' s a rabbit. It ' s _______ A. my B. mine C. our ( ) 3. That picture ________ Beijing is beautiful. A. on B. of C. off ( ) 4. That ' s ___________ dog. A. my B. mine C. mys ( ) 5. ---Whose book is this? ) 6.--- ___ is that? --- That 's my cousin. A.Who B.What C.Whose 7. ---Whose coat is this? ---This is ____ . A.mine B.my C.me 8. This is Mary __________ 's adnredsthat is A.she B.hers C.her 精品文档 9. _________________ The yellow picture is . A.his B.my C.your 10. ______ --- cat is this? ---It ' s Mike ' s. 精品文档 Unit5 Whose dog is it ?Part A 随堂练 ) 1. A. that B. hers C . this ) 2. A. my B. mine C. yours ) 3. A. theirs B. ours C. her ) 4. A. he B. she C. m e ) 5. A. us B. our C. her 、选出不同类的单词 ( ( ( ( ( ( ) 1. dog is this? A. Mike B. Mikes C. Mike 's

基于树结构分层随机森林在非约束环境下的头部姿态估计

第37卷第3期电子与信息学报 Vol.37 No.3 2015年3月 Journal of Electronics & Information Technology Mar. 2015 基于树结构分层随机森林在非约束环境下的头部姿态估计 刘袁缘①② 陈靓影*② 俞 侃① 覃 杰③ 陈超原①  ①(文华学院武汉430074) ②(华中师范大学国家数字化学习工程研究中心武汉 430079) ③(武汉华中数控股份有限公司红外事业部 430074) 摘要:头部姿态估计是人类行为和注意力的关键,受到光照、噪声、身份、遮挡等许多因素的影响。为了提高非约束环境下的估计准确率和鲁棒性,该论文提出了树结构分层随机森林在非约束环境下的多类头部姿态估计。首先,为了消除不同环境的噪声影响,提取人脸区域的组合纹理特征,对人脸区域进行积极人脸子区域的分类,分类结果作为树结构分层随机森林的先验知识输入;其次,提出了一种树结构分层随机森林算法,分层估计多自由度下的头部姿态;再次,为了增强算法的分类能力,使用自适应高斯混合模型作为多层次子森林叶子节点的投票模型。在多个公共数据集上的多种非约束实验环境下进行头部姿态估计,最终实验结果表明所提算法在不同质量的图像上都有很好的估计准确率和鲁棒性。 关键词:头部姿态估计;非约束环境;树结构分层随机森林;人脸积极子区域先验分类;自适应高斯混合模型 中图分类号:TP391.4 文献标识码:A 文章编号:1009-5896(2015)03-0543-09 DOI: 10.11999/JEIT140433 Head Pose Estimation Based on Tree-structure Cascaded Random Forests in Unconstrained Environment Liu Yuan-yuan①②Chen Jing-ying②Yu Kan①Qin Jie③Chen Chao-yuan① ① (Wenhua College, Wuhan 430074, China) ②(National Engineering Research Center for E-Learning, Central China Normal University, Wuhan 430079, China) ③(Wuhan Huazhong Numerical Control Co., Ltd, Wuhan 430074, China) Abstract: Head pose estimation is an important evaluating indicator of human attention, which depends on many factors, such as illumination, noise, identification, occlusion and so on. In order to enhance estimation efficiency and accuracy, this paper presents tree-structure cascaded random forests to estimate head pose in different quality images. First, in order to eliminate the influence of different environment noise, combined texture features in random forests for positive facial patch classification are extracted, which will be the privileged inputs to estimate head pose. Second, a coarse-to-fine approach is proposed to estimate head pose both in the yaw and pitch, which is called tree-structure cascaded random forests. Third, an adaptive Gaussian mixture model is used to enhance discriminate vote energy in the tree distribution. This framework is evaluated in unconstrained environmental datasets. The experiments show that the proposed approach has a remarkable and robust performance in different quality images. Key words: Head pose estimation; Unconstrained environment; Tree-structure cascaded random forests; Positive facial patch privileged classification; Adaptive Gaussian mixture model 1 引言 头部姿态是研究人类行为和注意力的关键[1]。因此,在许多智能系统中非约束环境下的头部姿态估计是检测人类身份和行为的重要环节。但是非约束环境中的投影几何形变、背景光照变化、前景遮挡 2014-04-13收到,2014-07-25改回 国家自然科学青年基金(61205062),湖北省自然科学基金(2012FFB 02701)和华中科技大学文华学院青年基金(J020*******)资助课题 *通信作者:陈靓影 chenjy@https://www.wendangku.net/doc/0e5073448.html, 问题和低分辨率等因素的影响,使得头部姿态的多自由度估计一直是一个富有挑战性的领域[2]。已有的一些头部姿态估计方法根据特征选择的不同,大致可以分为基于局部特征的方法和基于全局处理的方法。前者依赖于局部点特征的提取,后者则是对整个人脸区域进行处理。基于局部特征的方法通常先提取人脸的特征点,如眼睛点、眉毛点以及嘴角等,它主要适用于高精度的系统和人脸的高分辨率图像[3]。对于非约束的环境下,有很强的局限性。而基

(Whose is it)

Lesson Plan Title: Whose is it? Class:1 Student: Grade 4 Teaching aims: 1.Knowledge aim ①Understand and speak out the two words; whose, mine ②Study new sentence “ whose is it ” 2.Ability aim Use sentence: “whose is it”? how to ask and how to answer. 3.Emotion aim ①Be confident during studying English ②Communicate with their patners Important teaching points 1.Use sentence : “whose it is” 2.Distingushing the answer sentence “It’s my book/pen…….”and “It’s mine” Teaching tools:tow cards, bag, pen, pencil, book, ruler Teaching steps: StepⅠ.Warming up: Teacher says 教师的指令前有“Teacher says”,学生需按指令做动作。如果没有“Teacher says”,学生则不做动作。做错的同学退出游戏。最后留下的同学为优胜者。 Ste pⅡ.Leading in 1.Make a dialogue with the students T: Are you happy,(接活动后问) S: Yes T: Good, now, I told you a secret. I have a bag. Do you want to watch the bag! S: Yes

非约束性报价教程

非约束性报价教程-CAL-FENGHAI.-(YICAI)-Company One1

非约束性报价函,即Letter of Intent,是在并购交易活动中广泛使用的一种法律文件。一般在项目初期,买卖双方签署保密协议之后,卖方会向买方披露部分目标公司信息(如通过Information Memorandum或开放初步资料室的形式),买方则在初步研读资料的基础上,向卖方提交Letter of Intent。如果卖方对买方的报价满意,则双方会进入到尽职调查阶段。因此从时间上看,除了保密协议之外,非约束性报价函成为买方法律人员在并购交易中最先接触并起草的法律文件之一。 尽管在实践中有多种叫法(如Memorandum of Understandings, Heads of Agreement, Protocols, Indicative Offers),但各种形式的Letter of Intent的作用基本相同,即向卖方介绍买方情况、表达投资意向、确定交易标的、估算标的价值、框定交易基本条件。如前所述,Letter of Intent基本由买方起草,由于每个交易具体情况不同,Letter of Intent一般来说没有固定格式,综合来看,一个“标准的”Letter of Intent主要会包括以下几方面条款: 1、交易标的(Equity/Asset to be Purchased); 2、交易价格(Price/Range/Formula); 3、假设条件(Assumptions); 4、交易条件(Conditions); 5、尽职调查安排和时间表(Due Diligence Scope/Time Limit); 6、独家谈判权(Exclusivity); 7、融资安排(Financing); 8、通用条款(Language/Costs/Governing Law等)。 顾名思义,作为“非约束性”的报价函,Letter of Intent仅仅是意向性的文件,一般来说不具有法律约束力。这是不是说这个文件就“不那么重要”了呢显然不是。一个没有经过深思熟虑的Letterof Intent,会给买方在日后的尽职调查和合同谈判中带来种种障碍,并且会“不经意间”引发法律后果。 下一期我们来举几个例子。(未完待续) 案例一、 Letter of Intent要详细到什么程度 1、问题:起草Letter of Intent经常会遇到这样的问题,报价函要写多详细才合适商务人员可能会要求法律人员把买方的“实力”展示的多些(如详细介绍企业背景、在行业内的领先水平、市场占有率、融资能力等),把买方需要的公司内部报批程序和政府审批程序写的少些或者不提;法律人员可能会把法律条

非约束性投资意向书(共5篇)

篇一:投资意向书 投资意向书 投资方: 项目公司或创始人:___西安白果网络科技有限_公司(以下简称“公司”)。 投资方式:投资方通过增资方式以现金___100万_元人民币获得增资完成后公司__10__%的股权,公司投资后估值_1000___元人民币。 期权池:创始人承诺,在其持有的股权中,代为持有了占增资完成后公司_13___%股权作为公司员工激励股权。 创始人股权确认:创始人成员持有的公司股权自增资协议签署之日起满一年后获得25% ,剩余75%的股权在此后36个月之内按月等额分期获得。 投资方权利: 1、投资方有权委派1名董事。 2、涉及公司融资、并购、重组、控股权变化或出售公司核心资产、公司主营业务变更、注册资本变化或修订公司章程等事项需投资方书面同意方能通过。 3、公司因出售或终止经营法定清算时,在股东可分配财产或转让价款总额中,应在投资方收回100%的投资款或等额资产后,剩余部分再由全体股东按各自的持股比例分配。 4、如公司以任何形式进行新的股权融资(不含员工期权发行),投资方有权按其持股比例以同等条件和价格认购相应股份。 5、如果公司引入外资设立境外架构时,投资方股份可以转换为优先股。 6、本轮投资方有权平等成为其他后续投资者权利条款的当事方。 7、创始人成员欲出让股权给第三方时,投资方可以同等条件将所持股权出售给第三方,第三方购买方拒绝购买投资者持有股权的,出售方亦不得出售其股权。 排他条款本投资意向书签署之日起30日之内,投资方有权与公司或项目就拟进行的本投资意向条款进行独家谈判。在排他期限内,公司原股东或项目成员不得接触任何除投资方以外的潜在投资者谈判或签订与本投资意向拟定交易相矛盾的任何交易。 其他说明:本投资意向书视为投资方向项目公司或项目、创始人发出的要约,以上投资条款除了排他条款自本条款清单签署之日起生效外,其他都是非约束性的意思表示。各方签字盖章确认后将作为各方展开进一步调查和谈判的基础,直至各方签署正式投资协议。本意向书一式两份,由各方签署或盖章,项目公司或创始人团队和投资方各持一份。 各方签字盖章确认如下: 创始团队负责人投资方授权代表人 ____年____月____日 篇二:入股投资意向书第二版 入股投资意向书 甲方:芜湖一休哥信息技术有限公司 法定代表人: 住所: 乙方:杭州车猫网络科技有限公司 法定代表人: 住所:黄巍 甲、乙双方经友好协商,根据中华人民共和国法律、法规的规定,双方本着互惠互利的原则,就乙方投资入股甲方的有关事宜,经充分协商一致,达成如下投资意向书:鉴于: 1、甲方芜湖一休哥信息技术有限公司(以下简称“目标公司”)是一家具有独立法人资

科普版-英语-四下-Lesson1 Whose watch is it教案

Lesson1 Whose watch is it? 第一课时 教学内容:词汇 教学目标: 1.理解并掌握形容词性物主代词。 2.watch、whosE.his、等黑体单词要能听懂,会说会认读并会拼写。 3.very much、weather、photo、building、grounD.busy 能听懂,会说,会认读 教学重点:要会使用形容词性物主代词your、my、our、his、her、their 这几个单词。 教学难点:单词在实际语境中的运用。 教学用具:录音机、卡片。 教学过程: 复习以前学过的形容词性物主代词,教师出示单词卡片。看单词说汉语,看汉语说单词。 Your my her our their 你的我的她的我们的他们的 导入新课学单词: watch、whosE.his、very、much、mother、for、sport、flower、frienD.Chinese… A. 教师根据元音字母在单词中的发音规律讲解单词读音。 B. 学生试读单词。 C. 学生听录音并跟读单词。 D. 学生分组读单词,互相纠正单词发音。 E.学生站起来读单词,教师纠正学生发音。 F、学生熟读并记忆单词。 三、操练反馈: 教师发给学生每人一张纸条,上面只有英文没有中文,给学生一两分钟时间,让他们快速写出中文。 四、布置作业:

熟读并记忆单词。 本课单词带音标写三遍。 教学反思: 第二课时 教学内容:Let’s learn 及 Let’s talk 教学目标:理解和掌握whose的用法 教学重点、难点: Whose watch is it? It’s his watch. Is this your watch? Oh, yes. It’s my watch. Here you are. Thank you very much. 教学方法:听、说、演。 教学用具:录音机、图片。 教学过程: 一、复习检查本课所学单词。 二、导入新课 A.教师那一本书介绍:This is my book. 教师问:Whose book is this? 学生回答:It’s your book. 教师在教室里随机拿学生物品问:whose … is this 学生用句式、It’s ……来回答。 B.教师简笔画卡片带单词: My wahch; Your clock; his basket; her cups; Our

Whose dog is it练习题

Unit5 Whose dog is it?Part A随堂练一、选出不同类的单词。 ( ) 1. A. that B. hers C. this ( ) 2. A. my B. mine C. yours ( ) 3. A. theirs B. ours C. her ( ) 4. A. he B. she C. me ( ) 5. A. us B. our C. her 二、单项选择。 ( ) 1. _______ dog is this? A. Who B. Who C. Whose ( ) 2. It’s a rabbit. It’s _______. A. my B. mine C. our ( ) 3. That picture _______ Beijing is beautiful. A. on B. of C. off ( ) 4. That’s _______ dog. A. my B. mine C. mys ( ) 5. ---Whose book is this? ---It’s _______. A. Mike B. Mikes C. Mike’s ()6.---____is that? ----That’s my cousin. A.Who B.What C.Whose 7.---Whose coat is this? ---This is______. A.mine B.my C.me 8.This is Mary’s dres s and that is________. A.she B.hers C.her 9.The yellow picture is____. A.his B.my C.your 10.---______cat is this? ---It’s Mike’s. A.What B.Who C.Whose 11.My pen is red. ____is yellow. A.You B.Yours C.Your 12.---A:Whose pants are those? B:_____ A.It’s mine. B.They are pants. C.They are hers. 13.______books is in the classroom._______is here. A.Mine;Your B.My;Your C.My;Yours 三、根据汉语意思用适当的物主代词完成句子。 1. 我的学校离这儿不远。 _______ school is not far from here. 2. 我们的足球队是全校最棒的。 _______ is the best football team in the school. 3. 桌子上的那本书不是我的。 The book on the desk isn’t _______. 4. 我忘了带钢笔。我可以借用一下你的吗? I forgot to bring my pen. May I use _______? 5. 我的手表是旧的,但是他的是新的。 My watch is old, but _______ is new.

whose dog is it教学设计

Unit 5 Whose dog is it? Part A Let’s try Let’s talk 第一课时教学设计 林州市城郊乡王家庙学校王晓静教学内容:人教版英语(三年级起点)五年级下册 Unit 5 Whose dog is it? Part A Let’s try Let’s talk 第一课时 教学目标: 认知目标 1.能准确听,说,认读“mine, yours, his, hers”等名词性物主代词。 2.能准确听,说,朗读“Whose … is it ? It’s…”等询问和回答物品归属的交际用语。 能力目标:能够灵活运用重点句型进行日常交流。 情感目标:教育学生善于用英语表达、热爱生活。 教学重点:能掌握“mine, yours, his, hers”等名词性物主代词。教学难点:能在现实生活中使用“Whose … is it ? It’s…”等交际用语描述物品的归属。 教法和学法:对话法,小组交流法,示范法 课时:第一课时 教学过程: 【导入】Warm-up

T:hello,boys and girs ,good morning, Are you happy? Ss: Yes. T: I am happy, too. Look at these pictures, what can yo u see? Who can tell me? S1: I can see a primary school. I can see a teacher. T: Let’s guess Whose school is it? T:Oh,yes,this is my school,this school is mine. 引出并且板书 my school—mine 【讲授】presentation 1、学习yours his hers (利用猜想提醒学习) 学生猜想,教师进行板书your ruler-- yours his dog—his her dog--hers 2、练习mine yours his hers(全班读、男女生读、配手势读、造句读) Chant: My school,my school,the school is mine.

Lesson 1 Whose Book Is It教案

Lesson 1 Whose Book Is It ? objectives: 1. 能听、会说本课词汇,做到发音准确,语调自然。对mine,yours,hers,his 的要求能书写。 2. 把握询问某物属于某人时的提问和问答方式。 3. 通过小诗教学,帮助学生运用不同的语言形式巩固所学内容。4. 通过教学自然拼读,把握a-e的发音规律,并能初步应用。5. 能借助图画理解故事,巩固本课所学内容。 6. 通过接龙游戏提高学生的记忆。Focal Points: 7. 名词性物主代词mine,yours,hers,his与形容词性物主代词my your her his的区别,并能初步应用。8. 能用自然拼读含有a-e字母组合的单词,做到举一反三。Difficult Points: 9. 能借助图画初步进行故事阅读。Teaching aids: 10. 字母卡片若干;本课单词卡片;单词实物;录音机;每人一张白纸等。 The First Period Teaching contents:1)listen and practice. textbook,notebook, storybook,workbook 2)work in pairs. 3)Play a game. Step 1师生常规问候。在Nice to see you again!的歌声中开始本学期第一堂英语课。T:Good morning everyone! Welcome back to school! Nice to see you! Ps:Nice to see you too Miss Wu! T:How about your summer vacation? Ps:Terrific! T:Good! Step 2 Listen and practice: workbook notebook storybook 用直观的方式教学和操练textbook。T: OK now what’s this?(指着新发的书) Ps:It’s a book.(教师拿出单词卡片) T:Good this is a textbook.(重读text,并把单词卡片text和book拼读起来) 教师再带读单词,确保学生发音准确。方案一:教师可以用同样的方法教学另外三个新单词,让学生对复合词有进一步的感知。方案二:通过教学单词textbook,让学生了解构词规律后,鼓励他们通过复习已学的单词自己预测新单词,比如学生已学过note,work等单词,教师再引导他们说出notebook,workbook,这样可以培养学生的学习能力。以同样的方式教学storybook。T:Class have you got any storybooks? Storybooks.(重读storybook)Now look here what’s this?(拿出一本故事书) Ps:It’s a book. T:Right It’s a book.(出示单词卡片book) Do you know what is about?(把书的标题给大家看,比如snow white) Ps:It’s a story.(出示story单词卡片) T:Yes It is the story of snow white.So this book is a storybook.Read after me storybook.(重读storybook,同时把story 和book两张单词卡片并列到一块) Ps:Storybook. practice 把新学到的单词放到旧句型中操练。T:What’s this?(拿起学生P1的notebook) Ps:It’s a notebook. T:Whose book is it?(向学生P1提问) P1:It’s my notebook. T:Whose book is it?(再问全班,引导学生回答) Ps:It’s his notebook. 教师再变化单词textbook,workbook,storybook分别向几个学生提问,引导学生回答“It’s a…”“It’s his\my\her…”组织学生work in pairs进行句型操练。 Step 3 Work in pairs 1. 教师示范,让学生感知句型。T:Boys and girls,whose book is it?(拿起自己的书,重读whose) Ps:It’s your book! T:Good! It’s my book.How about this one?(拿起一个学生的书) Ps:It’s his book. T:Good,it’s his book. …在本环节中,教师要让学生巩固my your her his 的用法,比如可以说它们是四只刚孵出的小鸡宝宝,还不能独立,需要鸡妈妈的照顾,所以不能单独出现,后面必须加上另外的单词才能使用。也可以用Chant的方式(留意节奏)让学生熟记该句型:Whose book is it? It’s my book. Whose book is it? It’s your book. Whose book is it? It’s her book. Whose book is it? It’s his book. 可以采取一组问一组答,然后轮流问答的方式进行。 2. 引导学生操练句型。1)教师首先带领学生复习学过的单词textbook,notebook,storybook,workbook,帮助学生进一步了解复合词的构成法。2)Work in pairs P1:Whose textbook(notebook,storybook,workbook)is it? P2:It is my textbook(notebook,storybook,workbook). Step 4 Play a game. 方案一:可以先和几个同学一起示范课本上的游戏,然后组织几组同学

四年级英语下册 Lesson 1《Whose watch is it》教案 科普版

课题:Lesson 1 Whose watch is it 第一课时 一.教学内容:Let’s learn 及Let’s talk 二.教学目标:理解和掌握whose的用法 三.教学重点、难点: Whose watch is it? It’s his watch. Is this your watch? Oh, yes. It’s my watch. Here you are. Thank you very much. 四.教学方法:听、说、演。 五.教学用具:录音机、图片。 六.教学过程: 1、复习检查本课所学单词。 2、导入新课 A、教师那一本书介绍:This is my book. 教师问:Whose book is this? 学生回答:It’s your book. 教师在教室里随机拿学生物品问:whose … is this? 学生用句式、It’s … …来回答。 B、教师简笔画卡片带单词:

My wahch; Your clock; his basket; her cups; Our glasses; their bags; . 学生看卡片单词用: Whose … is this? It’s … watch. Whose … are these? They are … cups.这些句式造句。 3、学习Let’s talk 教师一人扮演两个角色表演该对话,让学生初步感知对话内容。之后,放录音,让学生听,再逐句放,学生跟说并译成汉语。 4.操练 教师出示图片,学生问答操练(三人为一组),教师要注意巡回检查及时发现问题,及时纠正。 指名依图对话 5.效果检测 Whose watch is it? It’s watch? Let’s and him. Is this watch? Yes, it is. Her you are. Thank you . 六、布置作业: 背诵Let’s talk. Let’s learn 做在作业本上。

英语人教版五年级下册whose dog is it 练习

Practice 练习 1、Listen and circle.听对话,圈出正确答案。 Which is John’s picture? 2、Listen and answer.听对话回答问题。 The yellow picture is beautiful! Whose is it? 3、Listen and choose. 听对话选择正确的答案。 Whose is the picture of Shanghai ? A.It’s Wu Yifan’s. B. I t’s Zhang Peng’s 4、Make a dialogue. 组成对话。 Model 1 范例1 A: Hello! B: Hi! A: Is this your __________? B: Yes, it is. It’s mine. A: Here you are! B: Thank you! Model 2 范例2 A: Hello! B: Good afternoon! A: Is this your __________? B: No, it isn’t. A: Whose is it? C: It’s _____________ school bag. D: Oh,yes. It’s _________.

5. 用合适的词填空。 his dog-----( ) her dog -----( ) my dog -----()your dog -----()our dog -----()their dog -----()6. Finish the sentences.完成对话。 1、It’s Mike’s picture. It’s ____________ picture. 2、It’s ____________ dog. The dog is theirs. 3、It’s our dog.The dog is _____________. 4、Whose book is it? It’s ___________.(她的)

新人教五年级英语下册unit5 Whose dog is it教案

五年级英语下册Unit 5 Whose dog is it? 单元备课 单元教学目标: 知识与能力目标: 句型: 1、能够听、说、读、写句型:The yellow picture is mine. Are these all ours? Whose is this? I t’s Zhang P e n g’s..I s h e d rinking w ater? N o, he isn’t.He’s eating. 2、能够在情景中运用句型:The yellow picture is mine. Are these all ours? Whose is this? I t’s Zhang P e n g’s.询问和回答某物属于某人。 3、能够在情景中运用句型:Is he drinking water? No, he isn’t.He’s eating.询问 和回答某人正在做某事。 4、能够在图片的帮助下读懂韵文,并能正确地朗读;能够运用核 心句型完成句子,描述动物正在做的动作。 词汇: 1、能够听、说、读、写六个名词性物主代词:mine, yours ,his, hers ,theirs, ours;能够 听、说、读、写六个动词现在分词:climbing, eating, playing, jumping, drinking, sleeping 和词组each other。 2、能够在语境中正确使用上述六个名词性物主代词的单词和六个动词现在分词的 单词。 语音: 1、能够掌握字母组合ng/ nk的发音规则,即ng/ nk在单词中发/ /和/ /。 谭光海

2、能够读出符合ng/ nk的发音规则的单词,并能够根据发音拼写出符合ng/nk发音规则 的单词。 情感目标:培养学生爱护动物的意识。 单元重难点: 重点: 1、能够听、说、读、写句型:The yellow picture is mine. Are these all ours? Whose is this? It’s Zhang Peng’s. Is he drinking water? No,he isn’t.He’s eating. 2、能够听、说、读、写六个名词性物主代词:mine, yours, his, hers, theirs, ours; 能够听、说、 读、写六个动词现在分词:climbing, eating, playing ,jumping, drinking, sleeping 和词组each other。 难点: 1、能够在情景中运用句型:The yellow p i c t u r e i s mine. Are these all ours? Whose is this? It’s Zhang Peng’s.询问和回答某物属于某人。 2、能够在情景中运用句型:Is he drinking water? No, he isn’t.He’s eating. 询问 和回答某人正在做某事。 3、能够在语境中正确使用上述六个名词性物主代词的单词和六个动词现在分词 的单词。
